Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacji - Wiadomości - KMP w Grudziądzu

Wiadomości

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacji

Data publikacji 26.06.2020

Wakacje to czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw, z jakimi w tym okresie możemy się zetknąć. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży – kilka porad.

Jak przygotować się do podróży:

Należy zadbać o dobry stan techniczny pojazdu, dokładne zaplanować trasy podróży, uwzględniając prognozę pogody. Pamiętajmy by siadając za kierownicę być wypoczętym i trzeźwym. Należy zapewni sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

Policjanci podczas kontroli zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających „na trzeciego”. Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.

Wypoczynek nad wodą

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika;

3. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Wchodząc do wody schłodźmy klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego;

4. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy, a także na odcinkach szlaków wodnych, w pobliżu portów, mostów, zapór itp.;

5. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;

6. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

7. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

8. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu, a także nie korzystajmy w takim stanie ze sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne, skutery itp.);

9. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

10. Pływając na łodziach, kajakach, rowerach wodnych zawsze wkładaj kapok.

Przy tej okazji przypominamy!

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych w Grudziądzu nad jeziorem rudnickim funkcjonuje posterunek wodny. Policjanci będą pełnili w nim służbę do drugiej połowy września br. Mundurowi mają do dyspozycji łódź, radiowóz, rowery oraz sprzęt ratowniczy. Dodatkowo ich działania nad zbiornikiem wodnym wspierają patrole Państwowej Straży Rybackiej oraz policjanci z Oddziałów Prewencji Policji z Bydgoszczy.

Bezpieczne mieszkanie

Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy, więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy
o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe – w szczególności na różnego rodzaju portalach społecznościowych i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.