Uważajmy na oszustów - Wiadomości - KMP w Grudziądzu

Wiadomości

Uważajmy na oszustów

Data publikacji 11.08.2017

W ostatnim czasie oszuści działający metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta”, dzwonili na telefony stacjonarne w naszym województwie. Podobne telefony odebrały również osoby mieszkające w Grudziądzu. Ciągle więc warto przestrzegać, zwłaszcza osoby starsze, przed tego typu oszustami. Policjanci przypominają: w żadnym wypadku nie przekazujmy swoich pieniędzy nieznajomym osobom.

Praktycznie nie ma dnia, żeby ktoś nie powiadomił policjantów o próbie oszustwa metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Niestety zdarza się także, że osoby oszukane w ten sposób, tracą dorobek całego życia.

Metoda działania sprawców w tego typu przestępstwach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio coraz częściej „policjanta” lub pracownika banku. Następnie oszuści wymyślają jakąś historię, za pomocą której chcą wyłudzić od rozmówcy pieniądze.

W ostatnim czasie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w różnych miastach ponownie doszło do serii tego typu zdarzeń. Oszuści dzwonili również na telefony stacjonarne w Grudziądzu, ale rozmówcy w porę zorientowali się, że ktoś chce od nich wyłudzić oszczędności i nie doszło do przekazania żadnych kwot pieniędzy.

Te wydarzenia pokazują jednak, że ciągle należy przestrzegać przed tego typu zdarzeniami i informować o nich najbliższych, by nie padli ofiarami oszustwa. Policja przestrzega przed oszustami i przypomina, by w żadnym wypadku nie przekazywać swoich pieniędzy nieznajomym osobom.

Publikacja: sierż. sztab. Maciej Szarzyński