Wiadomości

Oszuści znów aktywni

Data publikacji 18.10.2018

Wczoraj grudziądzcy policjanci przyjęli zawiadomienie o dokonanym przestępstwie oszustwa metodą na tzw. „wnuczka”. Tym razem kobieta telefonująca do pokrzywdzonej przedstawiła się jako córka. Wprowadzona w błąd pokrzywdzona przekazała przestępcom znaczną kwotę pieniędzy.

Wczoraj (17.10.2018) do 78 – letniej mieszkanki Grudziądza zatelefonowała kobieta, która przedstawiła się jako jej córka. Rozmówczyni usłyszała zmyśloną historię, że córka musi pilnie oddać do banku pożyczone pieniądze. Oszustka poprosiła o pożyczenie pieniędzy, a gdy usłyszała że je otrzyma udzieliła instruktażu pokrzywdzonej w jaki sposób ma przekazać gotówkę. Po pieniądze miał przyjechać kurier. Pokrzywdzona przekazała pieniądze mężczyźnie, który po kilku chwilach od zakończenia rozmowy telefonicznej podjechał samochodem pod dom. Mieszkanka Grudziądza dopiero po kilku godzinach nawiązała kontakt z „właściwą” córką i wtedy zorientowała się, że została oszukana.

Sprawą zajęli się już grudziądzcy policjanci, którzy jednocześnie przypominają.

Metoda "na wnuczka" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego, a nawet za policjanta. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem, wnuczką, policjantem. Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni!

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup dowolnych przedmiotów lub sprzętów), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.

Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. Jednakże „wnuczek” - oszust z ważnych powodów nie może osobiście odebrać pieniędzy zatem podsyła "zaufaną osobę". Za chwilę po pieniądze przychodzi ktoś nieznajomy podający się za przyjaciela lub przyjaciółkę fałszywego wnuczka.

Ofiara, wierząc że pomaga swojemu bliskiemu, który znalazł się w pilnej potrzebie, zostaje okradziona. Pomocnymi mogą okazać się poniższe porady:

1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym,

2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół,

3. Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście lub telefonicznie z osobą, która zwraca się o pomoc lub innym członkiem rodziny,

4. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy,

5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112.

 

Powrót na górę strony