Nie pozostańmy obojętni wobec bezdomnych - Wiadomości - KMP w Grudziądzu

Wiadomości

Nie pozostańmy obojętni wobec bezdomnych

Data publikacji 04.01.2019

„Akcja Zima” - taką nazwę mają coroczne działania grudziądzkich policjantów, którym zależy by nikt nie doświadczył negatywnych skutków zimy. Coraz niższe temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych, czy też starszych mieszkających samotnie. Mundurowi apelują do wszystkich mieszkańców, żeby nie pozostawać obojętnymi w tym względzie. Czasem wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Policjanci prowadzą szereg działań mających na celu pomoc osobom bezdomnym i nieporadnym życiowo. „Akcja Zima” to nazwa działań jakie realizują policjanci z Grudziądza. Mundurowi sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby żyjące bez dachu nad głową np. działki, opuszczone budynki, pustostany i baraki. Funkcjonariusze przekazują też informację do ośrodków pomocy społecznej o osobach samotnych, które ze względu na sytuacje (podeszły wiek, niepełnosprawność) mogą być szczególne narażone na skutki zimy i niskich temperatur.

Mundurowi informują bezdomnych, gdzie mogą uzyskać pomoc. W Grudziądzu jest kilka miejsc, które mogą odwiedzić potrzebujący. Na ul. Parkowej 22/24 Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta zapewnia mężczyznom schronienie, odzież, posiłek i kąpiel. Polski Komitet Pomocy Społecznej znajdujący się przy ul. Waryńskiego 36 podobną pomoc kieruje dla kobiet. Grudziądzkie Centrum Caritas wydaje ciepłe posiłki w jadłodajni przy ul. Aleja 23 Stycznia 16 w dni robocze.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o to, aby nie być obojętnym wobec osób potrzebujących, bezdomnych, samotnych, bezradnych, których życie i zdrowie może być zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Informacje dotyczące zagrożenia tych osób można przekazać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. Zgłoszenie przyjmie w dni robocze Zespół ds. usług opiekuńczych i pomocy bezdomnym ( tel. 56 69 68 758 w godz. 7.30 – 15.30 ). W tej sprawie można telefonować także do Straży Miejskiej w Grudziądzu. Funkcjonariusze zgłoszenia przyjmują od poniedziałku do czwartku w godz. 6.00 – 22.00 oraz od piątku do niedzieli całodobowo (tel. 986). Policjanci z Grudziądza przyjmują zgłoszenia całodobowo ( tel. 112 lub 56 45 13 222).

 

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: asp. szt. Jacek Jeleniewski