Wiadomości

Zbliżają się ferie zimowe, chcesz by grudziądzcy policjanci skontrolowali przed wyjazdem autobus – zadzwoń lub złóż wniosek

Ferie zimowe tuż tuż, zadbajmy o to by był to czas bezpiecznego wypoczynku i podróży. „Dojedz(MY) bezpiecznie do celu” to działania ogólnokrajowe, do których przyłączają się grudziądzcy policjanci. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających dzieci i młodzieży, ale także do wszystkich kierują ostrzeżenia, przestrogi i informacje na temat bezpiecznego wypoczynku i podróży.

Uczniowie już wkrótce rozpoczną ferie zimowe, które na terenie naszego województwa trwać będą od 14 do 27 stycznia. Policjanci w związku z tym podejmują szereg działań w trosce o bezpieczeństwo. Czas zimowego wypoczynku wiąże się z podróżami. Funkcjonariusze w tym czasie będą sprawdzać między innymi stan techniczny pojazdów, właściwy przewóz osób i należyte zabezpieczenie przewożonego ładunku. Kontrolowana będzie trzeźwość i to czy nie poruszamy się zbyt szybko. Przygotujmy się dobrze do dłuższych podróży i zadbajmy należycie o stan techniczny naszych pojazdów. W czasie podróży przestrzegajmy obowiązujących przepisów, a fundamentalną zasadą dla każdego kierowcy powinno być dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków atmosferycznych. Nie możemy zapomnieć także o właściwym zachowaniu kierowców wobec pieszych i pieszych, którzy powinni pamiętać między innymi o używaniu elementów odblaskowych.

Jeśli zamierzamy skorzystać z usług firm wykonujących przewozy osób, możemy poprosić mundurowych o przeprowadzenie kontroli autobusu i kierowcy przed wyjazdem. Policjanci z Grudziądza takie kontrole przeprowadzją na parkingu przy ul. Józefa Włodka 13. Kontrole należy zgłosić w KMP. Możemy zrobić to telefonicznie pod numerami telefonów 56 45 13294 lub 56 45 13289, lub za pomocą wniosku, który dostępny jest na stronie komendy. Pamiętajmy, żeby zrobić to z kilkudniowym chociaż wyprzedzeniem, aby mundurowi mogli odpowiednio zaplanować służbę. Kontrola powinna się odbyć przed zabraniem pasażerów.

Bezpieczny wypoczynek to bezpieczna zabawa. Powinniśmy unikać lekkomyślnych zachowań takich jak zaczepianie i ciąganie sanek za pojazdami mechanicznymi, czy wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne. Do zjazdów na sankach wybierajmy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. O tym wszystkim policjanci będą przypominać podczas wakacyjnych spotkań z dziećmi i młodzieżą.

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: asp. szt. Jacek Jeleniewski