Działania „NURD” przy współpracy z monitoringiem miejskim - Wiadomości - KMP w Grudziądzu

Wiadomości

Działania „NURD” przy współpracy z monitoringiem miejskim

Data publikacji 01.04.2019

W piątek (29.03.19) grudziądzcy policjanci prowadzili działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ta ogólnokrajowa akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów. Funkcjonariusze z „drogówki” w trakcie działań współpracowali z miejskim monitoringiem stacjonarnym i mobilnym. Większość wykroczeń została ujawniona za pomocą kamer.

W piątek (29.03.19) grudziądzcy policjanci  od 6.00 do 22.00 prowadzili działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu”. W akcji, która miała na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego z grupy „NURD” wzięło udział 22 policjantów i jeden funkcjonariusz straży miejskiej.

Policjanci z „drogówki” w trakcie działań współpracowali z monitoringiem miejskim. Funkcjonariusze policji i operatorzy miejskiego monitoringu za pomocą kamer obserwowali przede wszystkim kierowców, którzy popełniali wykroczenia w szczególności w rejonie oznaczonych przejść dla pieszych. Do działań wykorzystano także monitoring mobilny – to specjalny pojazd straży miejskiej. Za pomocą kamer obserwowano wytypowane miejsca niebezpieczne. Infrastruktura drogowa czasem nie pozwala na to by policjanci mogli zatrzymać radiowóz w pobliżu miejsc zagrożonych i obserwować zachowanie uczestników ruchu.

O ujawnionych przewinieniach obserwatorzy kamer informowali funkcjonariuszy pracujących na drodze. Wskazani sprawcy wykroczeń byli zatrzymywani do kontroli i „rozliczani” za popełnione naruszenia przepisów. Policjanci ujawnili łącznie 16 wykroczeń popełnionych przez kierowców wobec uczestników z grupy „NURD”. Nieudzielnie pierwszeństwa pieszym na oznaczonym przejściu i niestosowanie się obligatoryjnego obowiązku zatrzymania pojazdu przy „warunkowej” strzałce kierunkowej to najczęściej ujawniane wykroczenia w trakcie działań. 

Apelujemy do kierowców o bezwzględne przestrzeganie praw pieszych. Warunki pogodowe sprzyjają też użytkownikom jednośladów i coraz więcej pojawia się ich na drogach. Zawracajmy na nich uwagę i zadbajmy o bezpieczeństwo tej kategorii uczestników ruchu.

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: asp. szt. Jacek Jeleniewski