Wiadomości

Wspólnie dbali o bezpieczeństwo na drogach i przejazdach kolejowych

Data publikacji 16.04.2019

W Grudziądzu Policja, Straż Miejska, Żandarmeria Wojskowa i Straż Ochrony Kolei połączyły swoje siły. Funkcjonariusze pracowali wspólnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach ogólnokrajowych działań pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Zamierzeniem prowadzonej akcji było ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów.

Wczoraj (15.04.19) w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzili działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. O bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drogach i przejazdach kolejowych dbało 20 policjantów oraz funkcjonariusze ze straży miejskiej, żandarmerii wojskowej i służby ochrony kolei. Do działań wykorzystano pojazd z monitoringiem mobilnym straży miejskiej. Za pomocą kamer obserwowano wytypowane miejsca niebezpieczne i ujawniono kierowców popełniających wykroczenia. Zachowanie uczestników ruchu na przejazdach kolejowych obserwował patrol mieszany, w którym z policjantem pracował funkcjonariusz z SOK.

Efekty działań to 31 ujawnionych wykroczeń popełnionych przez kierowców wobec uczestników ruchu z grupy „NURD”. Najwięcej błędów popełnili kierowcy nie stosując się do obligatoryjnego obowiązku zatrzymania pojazdu przy tak zwanej „warunkowej” strzałce kierunkowej. Następstwem tego rodzaju wykroczenia było w kilku przypadkach nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściach. W rejonie przejazdów kolejowych wykroczeń nie ujawniono.

Przypomnijmy o obowiązkach kierowców wobec rowerzystów, gdyż coraz więcej tych użytkowników ruchu pojawia się na drogach.
Zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jesteśmy obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
Tak samo musimy się zachować skręcając w drogę poprzeczną, gdzie jedzie rowerzysta na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić. Pierwszeństwa przejazdu rowerzyście udzielić także musimy przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią.
Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

  • Policjant w asyście pracownika SOK kontroluje pojazd przy przejeździe kolejowym
  • Mieszany patrol policjant i funkcjonariusz żandarmerii wojskowej obserwują drogę
  • Pojazd straży ochrony kolei i funkcjonariusze
  • Specjalny pojazd straży miejskiej z monitoringiem ustawiony przy drodze
Powrót na górę strony